Ryby prosto z morza

Kropla wiedzy

Największa ryba

Największa ryba

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi, którego długość może wynosić nawet do 18 metrów. Niektóre osobniki osiągają również imponującą wagę ponad 10 ton. Ryba ta może dożyć nawet 70 lat. Pomimo swoich majestatycznych rozmiarów, rekin wielorybi uważany jest za rybę łagodną, która nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

więcej >
Ryby - oczy

Ryby - oczy

Ryby, chodź nie posiadają ucha zewnętrznego, słyszą. Fale dźwiękowe oraz wszelkie drgania wody, odbierane są przez ciało ryby, pęcherz pławny i dopiero w ostatnim etapie przekazywane są do ucha wewnętrznego. Szczególnie dobrze rozwinięty słuch mają m.in. karpie, sumy oraz większość gatunków ryb żyjących w ławicach.

więcej >
Ryby - zmysły

Ryby - zmysły

Ryby, tak jak i ludzie, odbierają smak dzięki kubkom smakowym. U ryb znajdują się one nie tylko w jamie gębowej, lecz także na ciele, głowie a nawet na ogonie. Niektóre gatunki ryb mają kubki smakowe również na wąsach (np.sum).

więcej >
Polskie rekordy w wędkarstwie

Polskie rekordy w wędkarstwie

Polscy wędkarze mają na swoim koncie wiele rekordów, które w przypadku pospolitych rodzajów ryb ulegają zmianie niezwykle szybko. Wszystko zależy od wielu czynników, do których zaliczamy między innymi miejsce występowania danej ryby, czy trudność jej złowienia. Do najpopularniejszych polskich rekordzistów zaliczamy : Dorsza – 28kg, Karpia – 34kg, Sandacza - 15,60kg, Węgorza – 6,43kg, Suma – 89,30kg

więcej >
Nadzwyczajny tuńczyk błękitnopłetwy

Nadzwyczajny tuńczyk błękitnopłetwy

Tuńczyk błękitnopłetwy zaliczany jest do grona niezwykłych ryb. Osobniki tego gatunku mogą osiągać wagę nawet do 900kg! Prędkość, którą osiągają głównie w tropikalnych akwenach Atlantyku, to aż 80km/h, czyniąc tuńczyka jedną z najszybszych ryb na świecie. Niestety z racji tego, iż ich mięso jest niezwykle cenne, populacja tuńczyka z roku na rok drastycznie się zmniejsza.

więcej >
Trujące ryby

Trujące ryby

W polskich wodach można natknąć się na trujące ryby. Co prawda wywołują one tylko zatrucie pokarmowe, to jednak zaleca się zachowanie szczególnej uwagi, zwłaszcza podczas okresu tarła takich ryb jak: węgorz, szczupak, lina i brzana. Są to ryby, których krew i ikra mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ludzki organizm.

więcej >
Najmniejsza ryba na świecie

Najmniejsza ryba na świecie

Najmniejszą rybą na świecie jest babka filipińska, znana również jako pandaka. Osiąga ona do 14mm długości i żywi się głównie glonami. Występuje głównie w wodach przybrzeżnych Filipin. Osobniki tego gatunku dożywają 2 lat. Niestety ze względu na nadmierne połowy oraz drapieżnictwo innych ryb ten gatunek zagrożony jest wyginięciem.

więcej >
W drodze do domu

W drodze do domu

Wiele gatunków ryb migruje w okresie tarła do swoich macierzystych rzek , aby skutecznie się rozmnożyć. Naukowcy udowodnili, że m.in. łosoś, węgorz, tuńczyk i jesiotr wykorzystują pamięć pola magnetycznego miejsca w którym pierwszy raz wypłynęły na wody morskie, aby skutecznie dotrzeć do celu

więcej >
Wiek karpia

Wiek karpia

Karp zalicza się do grupy najdłużej żyjących ryb na świecie. Osobniki tego gatunku dożywają nie rzadko od 40 do 50lat, osiągając przy tym wagę ok. 35 kg i długość 120 cm. To od karpia wywodzą się złote rybki i wiele innych ozdobnych gatunków ryb.

więcej >